Biuletyn AGH
Magazyn Informacyjny Akademii Górniczo-Hutniczej
29 listopad 2022
Strona GłównaBiuletyn AGHArchiwumKontakt
Media o AGH
27 grudzień 2012

Polscy studenci zbudują satelitę kosmicznego
PolskieRadio.pl 03.11.2012

Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Łódzka chcą za cztery lata wystrzelić w kosmos zbudowane przez siebie urządzenie. Projekt realizowany jest wspólnie z niemieckimi uczelniami. Satelita będzie kostką o wielkości ponad pół metra sześciennego i wadze jednego kilograma. Nasi sąsiedzi zbudują podobny obiekt. Ten polski będzie miał za zadanie przechwycić w kosmosie satelitę niemieckiego. – Konstrukcja zbudowana na AGH będzie czymś w rodzaju odkurzacza sprzątającego kosmiczne śmieci – wyjaśnia Tadeusz Uhl, kierownik katedry Robotyki i Mechatroniki. Będzie przy nim pracowało 12 studentów. – Przed nami 4 lata ciężkiej pracy – mówi doktorant Paweł Markiewicz. Działania koordynować będzie Centrum Badań Kosmicznych. Profesor Uhl liczy na to, że sukces misji spowoduje przyciągnięcie firm zajmujących się produkcją urządzeń kosmicznych, rozwinie ten sektor w Polsce i doprowadzi do wysłania w kosmos państwowego satelity. Polska ma do wykorzystania kilkadziesiąt milionów złotych na badania kosmiczne, bo od tego roku jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej. W ciągu 2 lat na Akademii Górniczo-Hutniczej powstaną specjalistyczne studia poświęcone technologii kosmicznej.

Studenci z krajów rozwijających się na AGH
NaukawPolsce.pl PAP 04.11.2012

30 młodych badaczy z prawie 20 krajów rozwijających się rozpoczyna studia w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Uczelnia oficjalnie zainaugurowała kolejną edycję programu stypendialnego AGH – UNESCO. W semestrze zimowym naukę w AGH podejmie 30 studentów i młodych naukowców pochodzących m.in. z Birmy, Bhutanu, Chin, Czadu, Kamerunu, Kirgistanu, Kuby, Senegalu, Tadżykistanu, Botswany, Malezji, Mongolii czy Madagaskaru. Młodzi naukowcy realizują projekty trwające od dwóch do sześciu miesięcy, a tematy ich prac dotyczą np. zaawansowanych technologii materiałowych, transportu, budowy i eksploatacji maszyn czy geoinżynierii. Każdy z nich otrzymywać będzie miesięczne stypendium w wysokości 1350 zł.

„Studia w AGH to dla młodych ludzi z krajów rozwijających się ogromna szansa na podniesienie kwalifikacji, zdobycie cennego wykształcenia, a także podpatrzenie wartościowych wzorców i zaimplementowanie ich po powrocie do kraju – podkreśla prof. Janusz Szpytko, Kierownik Centrum AGH – UNESCO. – Stypendyści programu AGH – UNESCO będą realizowali swoje projekty na większości wydziałów AGH”. Centrum Międzynarodowej Promocji Technologii i Edukacji AGH – UNESCO jest pierwszą w Polsce jednostką pod auspicjami UNESCO inspirującą i koordynującą wymianę i transfer wiedzy oraz praktyk inżynierskich na poziomie uniwersyteckim w dziedzinie nauk technicznych.

Wielkie inwestycje na kampusach
Newsweek 05.11.2012

Nowe sale wykładowe, bogato wyposażone laboratoria i nowoczesna aparatura za 2,67 mld zł. Unijne fundusze zmieniają oblicze polskich uczelni. Nowym uczelnianym budynkiem w stolicy Małopolski jest Centrum Ceramiki należące do Akademii Górniczo-Hutniczej. – Głównym celem inwestycji było zintegrowanie w jednym kompleksie naukowo-badawczym rozproszonej kadry naukowej Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Centrum ułatwi też życie studentom, np. dzięki zgromadzeniu rozproszonych dziekanatów w jednym miejscu, ale przede wszystkim pozwoli poprawić jakość kształcenia – mówi Barbara Chlubny, dyrektor administracyjny AGH. Zbudowane za ponad 40 mln zł Centrum Ceramiki ma m.in. dwie sale wykładowe, sześć sal seminaryjnych oraz 35 laboratoriów i pracowni naukowo-dydaktycznych. Ponad 90 proc. środków pochodziło z programu Infrastruktura i Środowisko. Centrum przeznaczone jest głównie dla celów dydaktycznych. Będą w nim prowadzone zarówno zajęcia dla studentów II i III stopnia kształcenia (studia magisterskie i doktoranckie), jak również prace badawcze będące elementem edukacji przyszłych magistrów i doktorów. Dzięki nowemu budynkowi było też możliwe uruchomienie kierunku Ceramika ze specjalnościami: ceramika techniczna i konstrukcyjna, wzornictwo ceramiki i szkła oraz materiały dla konserwacji i rewitalizacji. To odpowiedź na potrzeby polskiego przemysłu.

Największa inwestycja w historii AGH dofinansowana
Gazeta.pl Kraków 07.11.2012

Na wiosnę Akademia Górniczo-Hutnicza rozpocznie największą inwestycję w swojej historii – za niemal 200 mln zł powstanie Centrum Energetyki. Budynek kryjący m.in. kilkadziesiąt laboratoriów stanie na miejscu obecnego parkingu przy ul. Czarnowiejskiej. Budowa Centrum Energetyki o powierzchni 15 tys. m kw. Ma się rozpocząć w marcu przyszłego roku. Placem budowy stanie się dotychczasowy parking AGH przy ul. Czarnowiejskiej oraz teren zwolniony po wyburzeniu dwóch budynków. W rekordowym pod każdym względem gmachu nie będzie ani jednej sali wykładowej, za to kilkadziesiąt laboratoriów i gabinetów przeznaczonych do prowadzenia badań, także komercyjnych. – Najbardziej liczymy na badania nad metodami otrzymywania czystej energii z węgla. Węgiel to nasze dobro narodowe, którego nie możemy nagle zarzucić. Będziemy się jednak zajmować także biomasą, fotowoltaiką, energią jądrową czy sieciami przesyłowymi – wymienia prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH. Zapowiada, że nowoczesne centrum ma przyciągnąć do Krakowa zagranicznych naukowców. – Sądzimy, że uda nam się pozyskać młodych badaczy z całego świata. To będzie gigantyczny warsztat pracy – uśmiecha się. Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 62 mln zł. W środę marszałek województwa Marek Sowa i rektor AGH Tadeusz Słomka podpisali w tej sprawie umowę. Całe przedsięwzięcie ma kosztować 189,8 mln zł. Pozostała kwota pochodzić będzie ze środków własnych uczelni i kredytu bankowego.

Tylko AGH potrafi dobrze wydawać pieniądze
Onet.pl 14.11.2012

Pieniądze na naukę są źle wydawane przez państwo – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Środki przyznawane są na liczne, lecz niewielkie projekty badawcze, które nie dostarczają gospodarce spodziewanych korzyści. Uwagę ekspertów zwróciła też niewielka liczna patentów zgłaszanych przez naukowców. W ocenie NIK-u dobrze wypada krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza. Specjaliści stwierdzili, że w 2009 roku tylko 12 proc. dofinansowanych projektów miało praktyczne zastosowanie. Jeszcze gorzej było w 2010, kiedy odsetek ten nie przekroczył 6 procent. Ponadto, eksperci zwrócili uwagę na niewielką liczbę patentów zgłaszanych w latach 2009–2011. Na trzynaście jednostek, które uzyskały patenty, siedem nie wdrożyło żadnego z nich. Na tym tle pozytywnie wypada Akademia Górniczo-Hutnicza. Uczelnia w ciągu trzech lat zgłosiła 320 wynalazków. W ocenie NIK-u, działalność większości jednostek naukowo-badawczych zbyt często sprowadza się do roli podmiotów udzielających certyfikatów lub homologacji rozwiązaniom zagranicznym.

Dyktat inżynierów
Rzeczpospolita 15.11.2012

Wśród prezesów firm absolwenci politechnik zdecydowanie zwyciężają z ekonomistami. Przy awansie na prezesa często decyduje nie kierunek ukończonych studiów, ale renoma uczelni, której jest on absolwentem. Dlatego młodzi ludzie mający ambicje kierowania firmami powinni studiować na najlepszych uczelniach technicznych. Prawdziwymi kuźniami prezesów są: Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Śląska w Gliwicach. Ponad jedna czwarta szefów czołowych firm ma dyplom jednej z tych uczelni – wynika z zestawienia „Rz”, która zbadała kariery zawodowe 435 top menedżerów. Z danych zebranych przez „Rz” wynika, że przewaga inżynierów po kryzysie jeszcze się wzmocniła. Jednak wyraźnie widać też rosnące znaczenie absolwentów uczelni ekonomicznych. Prawie co piąty z top menedżerów ma dyplom jednej z nich – najczęściej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która zajęła czwarte miejsce w tegorocznym zestawieniu. Widoczny od 2000 roku powrót popularności kierunków i uczelni technicznych sprawi, że kolejne pokolenie prezesów nadal będzie zdominowane przez inżynierów. Tym bardziej że przedstawiciele politechnik zapewniają, iż dbają o ekonomiczne przygotowanie swoich absolwentów. Prof. Tadeusz Słomka, rektor AGH, podkreśla, że coraz liczniej wprowadzane są zajęcia związane z „kompetencjami miękkimi” i językami obcymi.

AGH zacieśnia współpracę z archeologami
Gazeta.pl Kraków 17.11.2012

Na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powołano Centrum Badań Nawarstwień Historycznych, które ma rozwijać dotychczasową współpracę z archeologami i historykami, pomagając im w rozwiązywaniu zagadek przeszłości. – Od wielu lat nasi specjaliści, współpracując z muzealnikami i grupami archeologów, badają znaleziska – próbują odtworzyć dawne technologie i sposób wykonania przedmiotów. Obecnie nasze laboratoria dysponują znakomitym sprzętem. Możemy prześwietlić wyrób, zbadać jego skład chemiczny, zobaczyć strukturę i przeprowadzić szereg innych badań. To nasza oferta dla specjalistów, którzy znają z kolei historię – powiedział PAP dziekan Wydziału Odlewnictwa AGH prof. Józef Szczepan Suchy. Centrum ma uporządkować dotychczasowe działania i sprawić, że lepiej wykorzystany będzie potencjał AGH. Centrum Badań Nawarstwień Historycznych będzie się opierało na zespołach naukowców i laboratoriach funkcjonujących na poszczególnych wydziałach uczelni.

Z inicjatywą powołania Centrum Badań Nawarstwień Historycznych wystąpiły: Wydział Górnictwa i Geoinżynierii, Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska oraz Wydział Odlewnictwa. Współpracą z Centrum zainteresowani są także pracownicy wydziałów: Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej.

Wynalazek dla laryngologii
Dziennik Polski 17.11.2012

Naukowcy z AGH stworzyli innowacyjne implanty zastępujące kosteczki słuchowe w uchu. Są miniaturowe – mniejsze od ziarnka ryżu. Wykonane z polimeru, mogą być stosowane w protetyce ucha środkowego. Co ważne, mają działanie bakteriobójcze, dzięki czemu mogą chronić przed stanami zapalnymi. Mowa o implantach laryngologicznych, które zostały opracowane na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Wynalazek został już zgłoszony do ochrony patentowej. – Nasza propozycja to alternatywa dla obecnie dostępnych na rynku rozwiązań – tłumaczy dr inż. Magdalena Ziąbka. – Implanty z kompozytów polimerowych, które stworzyliśmy, są wielofunkcyjne i mają właściwości antybakteryjne, ze względu na obecność nanocząstek srebra. Implanty metaliczne, które są obecnie powszechnie używane, nie mają działania bakteriobójczego, a swoimi właściwościami daleko odbiegają od właściwości naturalnych tkanek. Implanty polimerowe mają nie tylko podobny moduł sprężystości zbliżony do kości, ale także umożliwiają szybszą integrację implantu z kością. Liczymy, że dzięki temu rekonwalescencja pacjentów będzie mogła trwać krócej.

Baterie bez styków
pomogą górnikom i nurkom
NaukawPosce.pl PAP 20.11.2012

Bezstykowe baterie, które można wymieniać pod wodą, w pyle czy też w innych trudnych warunkach opracowano na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dzięki wynalazkowi bezpieczniejsza i łatwiejsza stanie się praca górników, nurków, jak również zespołów ratowników. Zespół z AGH kierowany przez dr. Cezarego Worka opracował bezstykowe baterie. Z takich baterii do urządzenia energia elektryczna dostarczana jest nie poprzez złącza mechaniczne, ale bezprzewodowo – na odległość od 2 do 15 mm. Dzięki temu baterie można zamknąć w hermetycznej obudowie i stosować nawet w najtrudniejszych warunkach, a ich wymiana i ładowanie są znacznie wygodniejsze.

Szczelna i pozbawiona jakichkolwiek styków obudowa sprawia, że baterie można wymienić nawet w najtrudniejszych warunkach. Na przykład wymiana tradycyjnych baterii pod wodą jest praktycznie niemożliwa. Tymczasem – jak zapewnia ekspert z AGH – nurek, któremu rozładowałyby się baterie w latarce nie miałby problemów, gdyby korzystał z urządzenia na baterie bezstykowe. Bezstykowe baterie można również stosować w środowisku, w którym bardzo niebezpieczne jest pojawienie się iskry, np. w atmosferze wybuchowej – kiedy w powietrzu obecny jest metan, pył węglowy, wodór czy też inne łatwopalne substancje. Ze względu na indukcyjny sposób przesyłania energii ryzyko wystąpienia w baterii bezstykowej iskry jest praktycznie zerowe. Poza tym, jak dodaje badacz, styki elektryczne są częścią sprzętu szczególnie narażoną na zniszczenie, gdy pracuje on w trudnych warunkach środowiskowych, np. w korozyjnej atmosferze. Problem ten rozwiązuje pomysł z AGH.

62 miliony od resortu nauki –
za najlepsze programy studiów
NaukawPolsce.pl PAP 22.11.2012

Po milionie złotych trafi na 62 wydziały i uczelnie, na których realizowane są najlepsze programy studiów, stale doskonalone dzięki nowoczesnym metodom i współpracy z firmami. Wyniki „konkursu na milion” ogłoszono w środę w resorcie nauki. „Konkurs na milion” skierowany jest do tych wydziałów i uczelni, które najlepiej wdrażają systemy poprawy jakości i kształcenia oraz Krajowe Ramy Kwalifikacji. W czerwcu 2012 r. ogłosił go resort nauki. Zgłoszono ponad 200 wniosków, ocenianych przez zespół ekspertów ministerstwa nauki pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Marciniaka. Najlepiej w konkursie wypadły: Uniwersytet Jagielloński (5 nagrodzonych kierunków) oraz Politechnika Warszawska i Akademia Górniczo-Hutnicza (po cztery nagrodzone kierunki studiów). W konkursie nagrodzono 62 kierunki studiów, prowadzone przez 37 uczelni z 17 polskich miast. Wśród nich znalazło się 9 uczelni niepublicznych. Najwyżej oceniono kierunek pedagogika na Wydziale Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej (DSW) we Wrocławiu. Kolejne pod względem liczby uzyskanych punktów były socjologia na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i historia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W zwycięskiej grupie dominują kierunki z dziedziny nauk technicznych (24) i społecznych (14). Reprezentowane są też kierunki z nauk humanistycznych, ścisłych, przyrodniczych, rolnych, medycznych i jeden – plastyczny.

Bartosz Dembiński
Rzecznik Prasowy AGH