29 listopad 2022
AGH na Międzynarodowych Targach Dźwigów EURO-LIFT 2012
27 grudzień 2012

W dniach 24–26 października 2012 roku odbyły się drugie Międzynarodowe Targi Dźwigów EURO-LIFT. Jest to jedyne wydarzenie tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Podobnie jak w przypadku pierwszej edycji imprezy, organizatorem były Targi Kielce przy współpracy Polskiego Stowarzyszenia Producentów Dźwigów oraz Europejskiego Wydawnictwa Informacji Technicznych.

Otwarcie Targów EURO-LIFT - fot. T. Krakowski

Targi EURO-LIFT były okazją do zaprezentowania hitów i rynkowych premier z branży transportu bliskiego. Goście wystawy mieli szansę zapoznać się z krajowymi innowacjami i rynkowymi premierami w bardzo szerokiej tematyce dotyczącej: urządzeń dźwigowych i komponentów do wind, napędów, kabin, drzwi i lin stosowanych w windach, sterowników, systemów kontroli i bezpieczeństwa, elementów obsługowych i wskazujących, hydrauliki, osprzętu i wyposażenia. Nie zabrakło również przedstawicieli prasy fachowej oraz prezentacji związków i stowarzyszeń związanych z branżą dźwigową.

J. Kwaśniewski podczas wystąpienia otwierającego Targi EURO-LIFT. - fot. T. Krakowski

Tegoroczne targi EURO-LIFT cieszyły się znacznie większą popularnością niż ich poprzednia edycja. Do Kielc przyjechało ponad 100 firm z 17 państw. Aż 60 proc. spośród wystawców było firmami spoza naszego kraju, co świadczy o atrakcyjności polskiego rynku jako odbiorcy branży dźwigowej. Bardzo silną grupą były firmy z Niemiec, Włoch i Turcji. Po raz pierwszy w targach wzięły udział firmy z Czech, Węgier, Francji i Tajwanu. Ponadto Targi Kielce gościły przedsiębiorstwa z Grecji, Chin, Ukrainy, Rosji, Hiszpanii, Szwajcarii, Belgii, USA czy Szwecji. Wśród międzynarodowego towarzystwa miały oczywiście swoje miejsce uznane polskie marki.

Targi EURO-LIFT są określane przez organizatorów jako spotkanie świata biznesu i nauki, dlatego nie mogło zabraknąć miejsca na konferencje, seminaria i szkolenia. Ich patronami były: Stowarzyszenie Pracodawców Branży Dźwigowej, Centrum Szkoleniowo-Doradcze z Warszawy, firma Winda Warszawa oraz Targi Kielce. Tematyka spotkań objęła m.in. kierunki rozwoju branży dźwigowej i wyzwania związane z konserwacją dźwigów. Poruszono również problem przygotowania nieruchomości do sezonu zimowego oraz bezpieczeństwa dźwigów w świetle nowych regulacji prawnych powiązanych z aktualną dyrektywą dźwigową.

Stoisko wystawowe Katedry Transportu Linowego AGH w Krakowie - fot. T. Krakowski

Uroczystego otwarcia targów dokonał prof. Jerzy Kwaśniewski, nawiązując w swoim wystąpieniu do nauki i techniki będących ważnym czynnikiem w światowej konkurencji. Wskazał na miarę procesów innowacyjnych, którą może być m.in. wskaźnik dotyczący ochrony własności przemysłowej. Zaapelował do małych i średnich przedsiębiorstw branży dźwigowej o uczestnictwo w unijnych programach, które umożliwiają konkurowanie ze znanymi producentami urządzeń dźwigowych.

W czasie targów komisja konkursowa pod przewodnictwem profesora Jerzego Kwaśniewskiego przyznała nagrody i wyróżnienia dla prezentowanych produktów, które wręczono w auli Centrum Biznesu City Core.

Czynny udział w targach EURO-LIFT wzięła udział Katedra Transportu Linowego Akademii Górniczo-Hutniczej prezentując innowacyjną aparaturę pomiarową do diagnostyki cięgien. Prezentowana na Targach Kieleckich aparatura pozwala na jednoczesną ocenę stanu technicznego cięgien stalowo-poliuretanowych niezależnie od ich ilości, szerokości i rozstawu. To rozwiązanie techniczne było także prezentowane na 61. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova 2012”, zdobywając srebrny medal przyznany dla wynalazku „Głowica do badań cięgien linowych”, którego twórcami są: prof. Jerzy Kwaśniewski, dr inż. Szymon Molski, mgr inż. Tomasz Krakowski.

Studenci specjalności Transport Linowy na Targach EURO-LIFT - fot. W. Pezda

Wśród odwiedzających wystawę można było spotkać obecnych i byłych studentów kierunku transport linowy, będących członkami Koła Naukowego NOBEL działającego przy Katedrze Transportu Linowego.

Tegoroczna edycja targów EURO-LIFT cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Dała szansę na pozyskanie wiedzy i kontaktów biznesowych w zakresie branży dźwigowej, co w połączeniu z frekwencją przekraczającą oczekiwania organizatorów daje dowód na sukces przedsięwzięcia.

inż. Witold Pezda,
mgr inż. Tomasz Krakowski,