09 sierpień 2022
Filia Energy Micro działa już w Krakowie
27 grudzień 2012

W ubiegłym roku nawiązaliśmy współpracę z młodą bardzo dynamicznie rozwijającą się norweską firmą elektroniczną Energy Micro produkującą układy scalone najnowszej generacji. Ich działalność pokrywa się z naszymi zainteresowaniami naukowymi i profilem prowadzonej dydaktyki – uczymy projektowania nowoczesnych układów scalonych.

Zaproponowaliśmy utworzenie filii tej firmy w Krakowie. Odbyliśmy kilka wspólnych spotkań roboczych z udziałem specjalistów z obu stron. Po kilku miesiącach zapadła decyzja – Energy Micro tworzy swoje pierwsze zagraniczne biuro projektowe właśnie w Krakowie. Pragnę podkreślić, że ogromną rolę odegrali studenci – słuchacze wykładów nt. Projektowania układów scalonych. Ich wiedza i potencjał twórczy zdecydowały o ostatecznym podjęciu decyzji.

W dniu 27 listopada 2012 roku został podpisany dokument o współpracy pomiędzy Energy Micro – reprezentowanej przez Prezydenta tej Firmy Geir’a Førre a naszą uczelnią reprezentowaną podczas nieobecności Rektora AGH prof. Tadeusza Słomki przez Prorektora ds. Ogólnych prof. Mirosława Karbowniczka.

Energy MICRO jest norweską firmą zajmującą się projektowaniem i produkcją układów scalonych o bardzo małym poborze prądu, potrafiących bezprzewodowo transmitować strumień danych. Dzięki takim układom możemy cieszyć się implantami medycznymi działającymi nieprzerwanie wewnątrz organizmów żywych, przenośnymi urządzeniami nawigacyjnymi, telefonami komórkowymi działającymi bardzo długo bez potrzeby doładowania baterii i wieloma innymi zastosowaniami.

Ta młoda firma z siedzibą w Oslo ma na swoim koncie wiele sukcesów komercyjnych i jest już liczącym się graczem na światowym rynku producentów najnowszej elektroniki. Posiada przedstawicielstwa w wielu miastach świata: Chicago, Raleigh, Munich, Paris, Hong Kong, Kuala Lumpur, Seoul i oczywiście w Krakowie.

Od lewej – Prorektor prof. A. Tytko, Dziekan WIET prof. T. Pisarkiewicz, Prorektor prof. M. Karbowniczek, Prezydent Energy Micro Geir Førre, prof. A. Kos, Prezes krakowskiego oddziału Energy Micro Sebastian Żyłowski, Kierownik Katedry Elektroniki dr S. Gruszczyński, doktorant mgr W. Gelmuda - fot. Zbigniew Sulima

Maskotką i logiem układów są gekony, ponieważ te jaszczurki do przeżycia potrzebują o wiele mniej energii w stosunku do ssaków o podobnych rozmiarach. Ta cecha bardzo dobrze podkreśla kluczową właściwość układów Energy Micro – niski pobór energii. Ta cecha jest niezmiernie ważna we współczesnej elektronice. Aby ją udokumentować użyję porównania: gdyby postęp w budowie nowych lepszych źródeł energii (akumulatorów) był podobny do postępu dokonującego się w elektronice – mierzonego wielkością tranzystora, to dzisiaj zakupiony telefon komórkowy mógłby służyć nam przez 5 lat bez potrzeby doładowywania akumulatora. Czyż to nie wspaniałe? Niestety, akumulatory jakie stosujemy, np. w większości samochodów są takie same jakie zastosował Henry Ford w swoich automobilach grubo ponad 100 lat temu. To sprawia, że właśnie elektronicy konstruujący coraz bardziej energooszczędne systemy biorą na siebie ciężar rozwiązania problemu długiej pracy sprzętu mobilnego bez potrzeby regeneracji akumulatora.

Energy MICRO powstała stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku. Jednak doświadczenie pracowników, z których część była uprzednio zatrudniona między innymi w Texas Instruments oraz Chipcon, współuczestniczy w wyznaczaniu standardów na rynku układów o małym poborze energii. Firma posiada już w swoim portfolio ponad 240 mikrokontrolerów oraz nadajników/odbiorników radiowych.

W firmie są zatrudnione osoby reprezentujące ponad dwadzieścia narodowości, a w lipcu 2012 roku zostało otwarte nowe centrum projektowe z siedzibą w Krakowie przy ulicy Szlak. Ostatnio podjęto decyzję o rozbudowie oddziału i powiększeniu zespołu projektującego układy scalone. W związku z tym trwa intensywny nabór projektantów układów cyfrowych oraz inżynierów tworzących layout modułów analogowych.

Energy MICRO oprócz pracy oferuje również praktyki i staże dla szerokiego grona studentów kierunku Elektronika.

Już teraz absolwenci AGH mogą znaleźć zatrudnienie w Krakowie w pełni ekologicznym przemyśle elektronicznym zaliczanym do tzw. wysokich technologii. Należy podkreślić, że u nas systemy elektroniczne są jedynie projektowane, a ich produkcja odbywa się poza granicami Europy.

W fazie opracowywania są dalsze, korzystne dla obu stron, akty współpracy.

Andrzej Kos