Szanowny Pan
Prof. dr hab. inż. Andrzej Gołaś
Prezydent Miasta Krakowa

Szanowny Panie Prezydencie,

w nawiązaniu do naszej rozmowy telefonicznej ponawiam sugestię, aby wykorzystać turystycznie i dydaktycznie szczególny punkt geograficzny, jakim jest przecięcie na terenie Krakowa 20 południka i 50 równoleżnika. Punkt ten można uczynić kolejną atrakcją Miasta Krakowa (chyba jedyną tego typu na terenie Dzielnicy XI), a jego położenie przy drodze z Krakowa do Wieliczki może sprzyjać jego częstemu odwiedzaniu m.in. przez wycieczki szkolne, które mogą tam rozwijać zainteresowania uczniów geografią - w uzupełnieniu do poglądowej lekcji historii, jakiej dostarcza śródmieście Krakowa oraz poglądowej lekcji geologii w podziemiach Wieliczki.

Wystarczy tylko oznaczyć ten szczególny punkt specjalnym znakiem (obelisk?), postawić tablicę informacyjną, wybudować parking - a reszta "sama" się zrobi (mała gastronomia, kioski z pamiątkami, fotograf uwieczniający "zdobywców" itp.). Przecięcie "okrągłych" współrzędnych geograficznych zostało precyzyjnie zlokalizowane przez geodetów z AGH (vide załączone plany). Miło mi poinformować, że punkt ten szczęśliwie znajduje się na peryferiach Naszego Miasta w całkowicie "dziewiczym" terenie, w pobliżu budowanej obecnie drogi szybkiego ruchu, na obszarze będącym prawdopodobnie własnością Gminy Kraków. Fakty te powinny znacząco ułatwić realizację zarysowanego wyżej pomysłu.

Zwracając się z tą sugestią do Pana Prezydenta ośmielam się mniemać, że przedstawiony pomysł zyska uznanie Pana oraz Rady Miasta


Łączę wyrazy szacunku


Rektor AGH
prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz